ایتام و نقش چتر حمایتی افراد در ترویج این فرهنگ اجتماعی

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : ژوئن 28, 2015
:: موضوع : گوناگون » مقاله آزاد
ایتام و نقش چتر حمایتی افراد در ترویج این فرهنگ اجتماعی

یکی از دغدغه هایی که در اکثر کشورهای دنیا وجود دارد ، مسئله ی ایتام می باشد که متأسفانه بنا به اهمیت موضوع نیز گاها مورد سهل انگاری واقع می شود .

مقاله ای آزاد درباره ی ایتام و کودکانی که تنها گناهشان نداشتن سرپناه و سرپرست است و نه هیچ چیز دیگر !

شاید بد نباشد در این ماه مبارک که حواس و توجه خیلی از افراد بیشتر از گذشته به دور و اطرافشان جمع می شود ، در خصوص ایتام نیز مقاله ای کوتاه بنویسیم . بحثی که پیش از اینها به کرات درخصوص آن گفته اند و شنیده ایم .

در اکثر کشورهای دنیا موضوع ایتام ، موضوعی غریب نیست و همگان با آن آشنایی دارند و هرکس هم چه افراد مشهور ، چه سرمایه داران و قدرتمندان و چه مردم عادی ، در حد و توان خود کارهای خیرخواهانه ی گوناگونی در سراسر دنیا انجام می دهند ؛ چه آشکار و چه پنهان .

در ایران نیز قدم های مختلفی از جانب افراد ، نهادها و سازمان های متعدد در راستای کمک به ایتام برداشته شده و مؤسسات ، کمیته ها و مکان هایی نیز برای این امر اختصاص داده شده است که افراد مختلف می توانند هرگونه کمک مالی و معنوی که مد نظر دارند را صرف این امر سازند ؛ کارهایی چون اطعام ایتام ، جشن های مختلف نیکوکاری در مناسبت های مختلف ، فرهنگ سازی کمک به دیگران و …

خوشبختانه در ایران به بحث ایتام و به طور کلی حس نوع دوستی اهمیت ویژه ای داده می شود و عامه ی مردم فرهنگ چنین کارهایی را در خون خود دارند و به لطف خدا ، کمک و دستگیری از دیگران در فرهنگ اصیل ایرانی و میان ایرانیان بازار پررونقی دارد .

مطمئنا هیچ فرقی نمی کند که از چه نژاد و چه کشوری باشیم و با چه زبانی سخن بگوییم ؛ تنها کافی است که انسانیت را درست معنا کرده باشیم و آن موقع است که نمی توانیم بی تفادت نسبت به ایتام و نیازمندان اطراف خود بمانیم و تا هرچقدر که می توانیم کمک های مادی و معنوی خود را در این راستا ، هدیه خواهیم داد . حتی با یک دعای ساده برای زندگی بهتر آنان .

همانطور که همگی می دانیم یکی از خصوصیات بارز ایرانی ها ، به مهربانی آنهاست که امیدواریم بی توجه به هجمه های مختلف فرهنگی که از سراسر دنیا وارد ایران می شوند ، بتوانیم این روح بزرگ را درون خود حفظ کرده و آنرا به فراموشی نسپاریم . همین حس نوع دوستی و مهربانی که در ایرانیان وجود دارد ، می تواند باعث کارهای بزرگتری در موضوع ایتام گردد که علاوه بر همت والای مسئولین و فرهنگ سازی بیشتر و بهتر در این زمینه ، مطمئنا استقبال مردم و ایجاد این حس درون آنها می تواند قدم بسیار بسیار مثبتی در زمینه ی ایتام باشد .

بدون شک اگر هر یک از افراد جامعه در هر کجای دنیا ، بسته به توان خود و نه بیشتر ، هر گونه کمک و نه صرفا کمک مالی را برای بهتر زندگی کردن یکی از همین ایتام وقف کند ، دنیایی زیبا را می توانیم برای ایتام و کودکان عزیز سرزمینمان بسازیم و حسی بهتر را هم ، برای خود رقم بزنیم .

حمایت از ایتام و نقش اینگونه حمایت ها در این فرهنگ اجتماعی ، می تواند اتفاقات قشنگی را هم در جوامع و هم برای ایتام رقم بزند و دریچه ای تازه تر را در دنیا برای هر دو طرف باز کند .

به این امید اینک که در ماه سالار دستگیران حضرت علی ( ع ) هستیم ، بتوانیم نیت و عمل خود را علی وار کنیم و ایشان را به عنوان برترین الگو در این زمینه قرار دهیم و اگر تا به حال اینگونه حال و هوایی را تجربه نکرده ایم ، از خدا و صاحب این ماه بخواهیم که مارا هم در گردونه ی دستگیران واقعی و خالص این راه قرار دهد .

آمین …

اشتراک گذاری این مطلب در :