نحوه تماس جنسی در دوران بارداری و اهمیت آن !

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : جولای 3, 2015
نحوه تماس جنسی در دوران بارداری و اهمیت آن !

در دوران بارداری یک سری نکات وجود دارد که بایستی هم بانوان باردار و هم همسرانشان به آنها توجه کنند که یکی از این نکات نحوه تماس جنسی در این دوران است .

شاید برخی بر این باور باشند که در دوران بارداری نباید هیچگونه نزدیکی و تماس جنسی برقرار کرد و یا شاید عده ای ترس داشته باشند که با برقراری تماس جنسی به جنین صدمه وارد شود ، درصورتیکه اصلا اینچنین نیست و زوجین به راحتی می توانند با هم تماس جنسی برقرار کنند ، مگر در شرایط خاص !!!

این شرایط خاص چه شرایطی است ؟

شرایط خاص شرایطی می باشد که مطابق نظر پزشک ، فرد باردار دچار حاملگی پرخطر باشد و یا در معرض زایمان زودرس قرار داشته باشد .

همانطور که در ابتدا هم اشاره ی کوتاهی شد ، برخی از زوجین برای برقراری تماس جنسی خود ، از این موضوع می ترسند که جنین آسیب ببیند و فکر می کنند که فعالیت های جنسی آنها باعث صدمه به جنین خواهد شد . برای اینکه خیال این دسته از افراد را راحت کنیم ، بایستی بگوییم که تماس جنسی و هرگونه فعالیت جنسی و همچنین انزال و ارگاسم ، هیچ صدمه ای به جنین وارد نمی کند ( البته به شرطی که نوع بارداری ، بارداری عادی باشد و از نظر پزشک هیچگونه منعی در بارداری فرد وجود نداشته باشد . ) ، زیرا جنین در محفظه ی عضلانی رحم و درون یک کیسه ی محافظ ، به نام کیسه ی آمنیوتیک قرار دارد ( کیسه ای که حاوی مایعی به نام مایع آمنیوتیک است و جنین را در برابر ضربات و صدمات احتمالی محافظت می کند ) و علاوه بر این ، یک پوشش مخاطی ضخیم نیز دهانه رحم را می پوشاند که مانع از انتقال عفونت خواهد شد .

یکی از نکات مهم در دوران بارداری ، نحوه تماس جنسی زوجین می باشد که از اهمیت بالایی برخوردار است ، زیرا فرد باردار از نظر فیزیک بدنی ، دچار تغییرات محسوسی می شود که طبیعتا پوزیشن ها و حالات برقراری تماس جنسی در وی را نیز تحت تأثیر قرار خواهد داد ؛ در این حالت نحوه تماس جنسی زوجین تغییر کند ، به عنوان مثال فرد باردار از حدود 4 ماهگی نباید به پشت و به صورت تاقباز بخوابد ، زیرا علاوه بر ایجاد حس ناراحتی در برخی از افراد ، ممکن است به دلیل فشار ناشی از وزن رحم بر روی عروق اصلی لگن ، در گردش خون این ناحیه اختلال ایجاد شود ، پس بهتر است سعی کنید برای تماس جنسی به پهلوی خود بخوابید و یا در بالا قرار بگیرید ، تا فشاری بر شما و جنین تحمیل نشود .

ذکر چند نکته ی کوتاه برای تماس جنسی در دوران بارداری :

1- حتما برای برقراری تماس جنسی و اطمینان از بی خطر بودن آن ، با پزشک خود مشورت کرده و حتی الامکان در 1 ماه آخر بارداری از برقراری تماس جنسی خودداری نمایید . ( البته این مورد هم بستگی به نظر پزشک و شرایط بارداری شما دارد )

2- چنانچه بعد از برقراری تماس جنسی و رسیدن به اوج لذت ، جنین شما تکان خورد ، جای هیچگونه نگرانی نیست ، زیرا افزایش تحرک در جنین و تکان خوردن آن ، ناشی از افزایش ضربان قلب و در نتیجه افزایش جریان خون در مادر می باشد و نه دلیل دیگری

3- مردان سعی کنند در طول دوران بارداری همسرشان ، ترشحات جنسی خود ( منی ) را داخل واژن همسر خود تخلیه نکنند ، زیرا در برخی از موارد می تواند باعث تحریک انقباضات رحمی شود و سلامت بارداری را به خطر بیاندازد ( در این مورد نیز با پزشک خود مشورت کرده و مطابق نظر وی عمل نمایید )

4- در صورتیکه دارای نارسایی دهانه رحم هستید و یا سابقه ی زایمان های مکرر و چندقلو زایی را دارید و یا دارای دیابت می باشید و یا اینکه به هنگام آمیزش و تماس جنسی دچار درد می شوید و خونریزی و ترشح بدون علت از واژن دارید ، بهتر است از فعالیت جنسی و برقراری تماس جنسی پرهیز کنید .

اشتراک گذاری این مطلب در :