چاقی چیست و چه عواملی آن را به وجود می آورد ؟

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : آگوست 7, 2016
چاقی چیست و چه عواملی آن را به وجود می آورد ؟

چاقی چیست و چه عواملی آن را به وجود می آورد ؟ اگر می خواهید جواب این سئوال را بیابید ، بد نیست که در ادامه ، همراه این مقاله از بخش پزشک خانواده یک جم باشید .

همانطور که می دانید تعداد افراد چاق در جامعه ی امروزی رو به افزایش می باشد و متأسفانه برخی از مردم ، این افراد را به دلیل چاق بودنشان مورد سرزنش قرار می دهند ؛ اما چاقی به دلخواه هر شخصی نیست ، چاقی نوعی بیماری است که در جامعه ی امروزی به سراغ بیشتر مردم رفته است . همانطور که گفتیم چاقی نوعی بیماری است و راه درمان دارد ، مانند : ورزش ، خوردن سبزیجات ، نخوردن فست فود و غذاهای چرب و…

طبق تحقیقات به عمل آمده ، افزایش تعداد نوروپپتیدهای واقع در لوله ی گوارش و مغز و همچنین تنوع مسیرهای عصبی باعث بیشتر شدن اشتها و تنظیم انرژی می شود .
کشف ژن چاقی و فرآورده های آن بسیاری از سئوالات درباره ی چاقی را حل نمود و درک خیلی بالایی از چاقی و هموستاز انرژی برای مردم به وجود آورد .

لپتین چیست و چه کاری می کند ؟ عضوی از بدن که اندازه ی فرآورده های پپتیدی ترشح شده از سلول های چربی را با استفاده از میزان پلاسمایی اش به گیرنده های لیپتین در هیپوتالاموس گزارش می دهد ؛ همچنین لپتین وضعیت جدید معده ( خوردن یا نخودن غذا ) را سیگنال می کند . ژن چاقی خاصیت تولید لپتین را دارد که احساس انرژی و سیری را افزایش می دهد .

انسولین : انسولین نوعی مایع است که در بعضی از مواقع ، مانند لپتین عمل می کند و باعث تقویت این عمل می شود .
حالا شاید از خود بپرسید چگونه این کار صورت می گیرد ؟ زمانی که تعداد توده های بافت چربی بالا می رود میزان انسولین پلاسما افزایش می یابد و انسولین از طریق دستگاه ناقلی و به واسطه ی افزایش فعالیت دستگاه عصبی سمپاتیک وارد دستگاه عصبی مرکزی می شود .
پایدار سازی ذخایر انرژی : زمانی که سلول های بافت چربی و سلول های هیپوتالاموسی یک حلقه ی فیدبک منفی می زنند با استفاده از عمل لپتین به عنوان مولکول سیگنال اولیه را تشکیل می دهند و اینگونه با هماهنگ نمودن هیپوتالاموس کالری را دریافت و انرژی را پایدار و ذخیره می کنند .

اشتراک گذاری این مطلب در :